Niektórzy rodzice bardzo obawiają się ekranów i ich szkodliwego wpływu na mózg i wzrok przez co czują duże napięcie i zdarza się, że zakazują w ogóle z ich korzystania. Inni nie regulują w ogóle czasu przed ekranem tłumacząc, że jest to część naszego życia i nic dziwnego, że dzieci również są w nie mocno zaangażowane. Jeszcze inni szukają równowagi, jednocześnie ciesząc się z chwili dla siebie, gdy dziecko ogląda bajkę, z drugiej cały czas czując gdzieś w środku, że nie są dość dobrymi rodzicami skoro korzystają z tego typu strategii.
Jak się w tym wszystkim odnaleźć?
Na początku przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych.
Poniżej parę wskazówek z zakresu higieny ekranowej, które warto wprowadzić w rodzinie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są one częścią dbania o zdrową relację z nowymi technologiami.
1. Unikaj ekranów na godzinę przed snem.
Badania wskazują na to, że ekspozycja na światło oraz treści płynące z ekranów przyczyniają się do skrócenia długości oraz obniżenia jakości snu u dzieci.
Garrison i wsp., 2011. Media Use and Child Sleep: The Impact of Content, Timing, and Environment
Fuller i wsp., 2017. Bedtime Use of Technology and Associated Sleep Problems in Children
2. Dbaj o treści, do których ma dostęp dziecko korzystając z urządzeń ekranowych.
Szczególnie w przypadku małych dzieci staraj się unikać programów zawierających przemoc, z dużą ilością bodźców/ rozpraszaczy, a także o szybkiej akcji i animacji. Weryfikuj zawartość bajek, gier i aplikacji. Spędź czas z dzieckiem – zagrajcie razem, porozmawiaj z nim co myśli o bajce, którą właśnie obejrzało, zapytaj go o ulubioną aplikację.
https://publications.aap.org/pediatrics/article/138/5/e20162591/60503/Media-and-Young-Minds
3. Unikaj spożywania posiłków przed urządzeniami ekranowymi.
Dzieci, które często jedzą przed ekranem są bardziej narażone na otyłość. Oglądanie sprawia, że jesteśmy mniej skupieni na sygnałach płynących z ciała przez co później dochodzi do nas informacja o tym, że już jesteśmy najedzeni. Co więcej media odciągają dzieci od ruchu, a także eksponują je na reklamy niezdrowego jedzenia co sprawia, że bardziej mają na nie ochotę.
Dane pochodzą z wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.
4. Wyłącz urządzenie, gdy z niego nie korzystasz.
Włączony w tle telewizor: skraca sen dziecka, zmniejsza zdolność do samodzielnej zabawy oraz zuboża język. Więcej na ten temat można poczytać tutaj:
Podobnie z innymi urządzeniami: odłóż telefon, gdy bawisz się z dzieckiem – spędź z nim krótszy czas w lepszej jakości zamiast dłuższego, ale będąc rozproszonym. Ustalcie miejsce, w które odkładacie telefony podczas posiłków czy innego wspólnego czasu. Dzięki temu Wasz mózg będzie bardziej skupiony na aktywności ,,tu i teraz” zamiast na wyłapywaniu powiadomień i dźwięków.
Nowe technologie otwierają nam perspektywy i możliwości, które wcześniej trudno było sobie nawet wyobrazić – praca i nauka online, kontakt z ludźmi z całego świata, dostęp do wiedzy … Z drugiej strony niosą zagrożenia jakich nigdy wcześniej nie doświadczaliśmy, jak np. przeładowanie informacjami czy ogromna ekspozycja na ocenę innych. Musimy nauczyć się jak sobie z nimi radzić, abyśmy byli w stanie efektywnie wspierać w tej drodze również nasze dzieci. ,,Najlepszą metodą nauki higieny cyfrowej jest traktowanie jej jak normalnego elementu życia i po prostu rozmawianie o niej” – pisze Magdalena Bigaj w książce ,,Wychowanie przy ekranie”. Podobnie jak w innych obszarach, punktem wyjścia do zdrowej relacji z nowymi technologiami, jest autentyczność i szczera relacja z dzieckiem, w której obydwoje – i rodzic, i młody człowiek uczą i rozwiajają się nawzajem.
Zachęcamy do zapoznania się z mini poradnikiem dla rodziców i nauczycieli przygotowanym w ramach Kampanii ,,Odłącz się – połącz się”.
Co dorośli powinni wiedzieć na temat korzystania z technologii przez dzieci?
Poradnik do obejrzenia tutaj:
https://odlaczsie-polaczsie.pl/…/2023/03/E-book-4-2.pdf…
Polecane książki:
Wychowanie przy ekranie Magdalena Bigaj
Do obejrzenia z nastolatkiem:
Dylemat społeczny – dostępny na Netflixie
Dopamina – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę https://fdds.pl/dopamina.html